O nas
Projekt Klika Ceramika to przedsięwzięcie, które ma na celu stworzenie miejsca na mapie Krakowa, atrakcyjnego dla wszystkich miłośników ceramiki – użytkowników oraz twórców początkujących, jak i artystów tego rzemiosła.
Lokal ten ma być zarówno przestrzenią twórczą, warsztatową jak i wystawienniczą. Pragniemy eksponować w nim różnorodną działalność lokalnych twórców ceramiki, z zachowaniem ich odrębności i wyjątkowości. Wychodzimy ceramikom na przeciw, oferując im przestrzeń do:
- ekspozycji swoich dzieł i możliwość dotarcia do potencjalnego nabywcy
- integracji z innymi twórcami, poprzez wymianę doświadczeń i współpracę
rozwoju swojego własnego warsztatu twórczego, z dostępem do narzędzi, piecy i wszelakich materiałów - prowadzenia warsztatów i szkolenia osób zainteresowanych ceramiką
Jednocześnie Klika Ceramika stanowi pierwsze takie miejsce w Krakowie, gdzie mieszkańcy i turyści mogą nie tylko zobaczyć i dokonać zakupu dzieł lokalnych artystów, ale także zapoznać się z procesem technicznym ich powstawania w ramach ścieżki edukacyjnej, lub wzięcia udziału w warsztatach.
Chcemy pokazać różnorodność ceramiki i zaprezentować jak najwięcej Twórców, dać możliwość zakupu dzieł polskich artystów, zapoznać odbiorców z procesem technicznym powstawania ceramiki w ramach ścieżki edukacyjnej, umożliwić udział w warsztatach z różnych technik tworzenia ceramiki i jej zdobienia, na różnych poziomach zaawansowania.
Naszym głównym celem jest działalność społeczna i oświatowo – kulturalna na rzecz Twórców oraz mieszkańców i turystów poprzez organizację warsztatów, wernisaży, prelekcji, szkoleń, wyjazdów i imprez kulturalnych oraz wydawanie książek i broszur związanych z szeroko rozumianą Ceramiką. Organizowane wydarzenia będą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości oraz wspólnego rozwijania pasji do pracy z gliną.
Zespół
Marta Serfain / inz.sowa
Pomysłodawczyni i wieloletnia prezes Fundacji Sowiarnia, obecnie członek zarządu. Inżynier budownictwa, rzemieślnik – ceramik, instruktor rzemiosła, doradczyni z zakresu prowadzenia działalność gospodarczej i budowlanej. Posiada 13 letnie doświadczenie prowadzenia licznych projektów pod kątem merytorycznym i finansowym m.in. PROW, Mecenatu Małopolski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa, MUW, współpracuję z instytucjami pomocowymi, oświatowymi, kulturowymi i samorządu. Dzięki wielowymiarowemu doświadczeniu koordynuje, liczy, przelicza i rozlicza projekty o charakterze edukacyjnym, eventowym, promocyjnym, muzealnym, a także budowlanym i inwestycyjnym. Absolwentka ULRA. czeladniczka tkactwa i ceramiki, członkini Wytwórni Kraków i Warsztatu Rzemiosł Różnych (WRR), uczestniczka Latającej Szkoły Biznesu. Od 11 lat prowadzi własną działalność “Inżynier Sowa – Marta Serafin” w ramach, której m.in od 2020 roku prowadzi własną pracownię ceramiczną.
Agnieszka Jasztal / kurinuki.pl
Z wykształcenia biolożka, od 35 lat związana z patomorfologią i histologią. Organizowała od podstaw i prowadziła Pracownię histopatologii w szpitalu w nowym Sączu. Współtworzyła Zakład Patomorfologii w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie pełniąc tam funkcję zastępcy kierownika. Od 2006 r. pracownik naukowy Akademii Medycznej w Krakowie, a później Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET). Współautor wielu publikacji naukowych dotyczących roli śródbłonka w rozwoju chorób cywilizacyjnych. Od zawsze zajmująca się różnymi aktywnościami artystycznymi. Od 2020 spełniająca swoje, jeszcze dziecięce marzenia w zakresie różnych technik ceramicznych. Inspirująca się w swojej twórczości estetyką wschodu, głównie wabisabi i chętnie tworząca techniką kurinuki.
Anna Drozd / kwiaty.i.rzemiosło
Pędy, cebulki, sekator, anturium… Od zawsze zajmuje się roślinami. Dziad miał sad, a ojciec uprawę malin. W 2018 roku zdobyła stopień czeladnika w zawodzie florysta na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Współpracuje z pracowniami florystycznymi z branży ślubnej. W swojej twórczości chętnie łączy drewno, wosk, druty, papier…. z materiałem roślinnym. Uprawia własny ogród. Od 2022 roku – pomocnik w pracowni ceramicznej Inż.Sowa. Tam świetnie ubija glinę, wycina formy i szlifuje biskwit. Pod okiem Inżynier Sowy uczy się pracy z gliną i całej reszty tzw. zarządzania procesem twórczym.
Filip Pietuch
Studia rozpoczął na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, skąd po ukończeniu drugiego roku wyjechał do Paryża. Kształcenie się na École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs, oferującej zarówno kontakt z artystami jak i rzemieślnikami, wzbudziło w nim silne zainteresowanie sztukami użytkowymi. Specjalizował się w warsztatach stolarskim oraz ceramiczno-sztukatorskim. Interesuje się dwoma zagadnieniami; miar czasu, wagi, odległości oraz historycznych mebli o archaicznym zastosowaniu. Tworzy alternatywne zegary, wzorce miernicze, bada dawne systemy jednostek i rachuby. Konstruuje kredensy, szafy, walizki, taborety wyposażone w podwójne dna, ukryte szuflady. Wypełnia je opowieściami, reaktywowanym wymarłym rękodziełem, alternatywnymi jednostkami miar — tym sposobem przekracza czysto użytkowy charakter mebli, wzbogacając je o warstwę metaforyczną. Pięcioletnie studia ukończył z podwójnym wyróżnieniem. Podczas pobytu w Paryżu uczestniczył w licznych wystawach studenckich oraz zapraszany bywał na pokazy, takie jak m. in. Paris Design Week czy 100% L’Expo Vilette.Barbara Madej / mad_forms
Do zespołu dołączyła w wyniku wielkiego wybuchu… umywalki w piecu ceramicznym Inżynier Sowy. Od słowa do słowa jej doświadczenie w marketingu, którym zajmuje się na co dzień w własnej firmie Pisane Razem, okazało się być przydatne dla powstającej Kliki Ceramika. W ceramice zakochana od wizyty w Iranie w 2018. Jest samoukiem, choć pierwsze 2 lata fascynacji rzemiosłem ceramicznym spędziła pod skrzydłem Adama Wrony z Żywej Pracowni. Od 2 lat prowadzi własną pracownię Mad_forms, w której lepi ceramikę użytkową na zamówienie. Lubi duże formy, jej ręcznie lepione umywalki można podziwiać m.in w gospodarstwie agroturystycznym Wyspowa Dolina. Uwielbia naturę, wieś, psy i książki. Z wykształcenia socjolożka.